Top 10 Misteret e Hapesires Kozmike

/ On : 05:04/ Ju falënderojmë për vizitën në këtë faqe.Për bashkëpunim na shkruani në lajmetari.tetove@gmail.com.


Kjo esht tema me e debatueshme persa i perket hapesires. Teoria thote qe ka nje pafundesi universesh, ku secila nga ato i nenshtrohet rregulli te vet te caktuar te ligjeve te fizikes. Shume shkencetare nuk bien dakord me kete argument, pasi nuk ka prova apo fakte matematikore qe te lejoje ekzistencen e universeve te tjera. Megjithate, nuk ka te tilla as qe e mohojne si fakt. Me zgjerimin qe i ndodh universit tone, eshte gati e pamundur ta zbulojme pergjigjen.

Shkencetaret vetem se fundmi kane arritur te shpjegojne prejardhjen e planeteve dhe yjeve. Tashme ata i jane kthyer misterve edhe me te medha….nga kane ardhur galaktikat? Tashme dihet vetem se galaktikat nuk jane te shperndara nehapesire ne menyre ‘aq te parregullt’. Ato organizohen ne masa galaktikash qe ‘ruajne njefare pavaresie’ nga njera-tjetra. Shkencetaret kane dy teori kryesore mbi kete ceshtje: Se pari, gazi i mbetur nga shperthimi i Big Bang-ut krijoi yje dhe planete qe u grupuan se bashku per te krijuar te tjera galaksi. Se dyti, medohet se gazi i Bing-Bang krijoi yje dhe planete neper te gjithe universin, dhe ato migruan nepermjet gravitetit, neper galaksi te tjera. Asnje nga keto teori nuk eshte pranuar akoma.

Dielli yne eshte nje nga triliona yje te university. Kur mendon se ylli yne ka perreth te pakten 8 planete, nes ben pak matematike, del ne perfundimin se eshte e mundur qe te kete pothuajse 8 here me shume planete ne galaktike sesa ka yje. Kjo eshte vertet habitese. Nuk eshte aspak e mundur qe nje nga keto pafundesi plaetesh te kete jete? Ne fakt, prej vitit 2000, jane zbuluar qindra planete qe pershkojne orbitat e ‘diellit’ te tyre perkates. Disa te tilla duken te jene te ngjashme me Token, si per shembull planeti Gliese 581d, qe besohet se ka uje te lengshem ne siperfaqen e tij. A mban jete brenda ky planet? Me shpresen te teknologjia e avancuar, ne vitet ne vazhdim do te mesojme pergjigjen pa kaluar shume kohe.

Nje nga fotot me te cuditshme te kapura ne hapesire, eshte ajo e Galaktikes ‘Shqiponja’. Vete fotoja supozohet te tregonte lindjen e nje ylli nga rete e gazit. Gjithesesi, kur fotoja u be publike ne CNN, qindra njerez telefonuan per te thene se mund te shihnin nje fytyre njerezore qe dukej neper re. Kur ngjyrat e fotos u pershtaten per te pare me qarte, nje pamje njerezore e madhe u shfaq neper re. Shkencetaret nuk kane mundur ta shpjegojne fenomenin. Nuk eshte per t’u shqetesuar, madje as per t’u habitur, por eshte njefare mrekullie qe fenomenet hapesinore reflektojne pamje njerezore. Pse valle?

Ekuacioni i Ajnshtajnit: EE = MC^2 eshte ndoshta ekuacioni me i njohur i shekullit. Gjithesesi kur aplikohet ne hapesire, ndodh ne anomali. Kur perdoret per te zbuluar sesa materie duhet te kete universi, rezulton se gjejme vetem 4% materie ne univers! Ku eshte pjesa tjeter? Disa besojne se ekziston ne formen e materies se erret. Ku eshte materia e erret? Eshte gjithandej, vetem se jo e dukshme.  Shkencetaret  duhet ende te tregojne prova qe materia e erret ekziston. Fakti qe nuk mund ta shohesh, ta prekesh, dhe madje edhe valet kalojne permes saj, e ben shume te veshtire per ta dalluar.

Kur flasim per jeten ne planete te tjere, disa mendojne se duhet te shohim pertej sistemit tone diellot. Marsi ka qene gjithmone nje shenjester e teorive konspirative, te cilet besojne se NASA po e mbulon kete fakt te vertete. Shume foto kane demonstruar forma te ndryshme civilizimi ne Mars, si per shembull fytyra, apo figura te ulura ne shkemb. Shkencetaret i kane mohuar keto fakte, edhe pse kane deklaruar se besojne se oqeane te ujshem kane populluar Marsin perpara se te zhdukej fusha magnetike e ketij planeti. Eshte e mundur qe jeta te kete ekzistuar dikur atje. Megjithate, per kete shpreson se do te pergjigjet misioni i rradhes ne Mars.

Astronautet e NASAs jane njerezit ndoshta me te specializuar dhe trajnuar ne bote. Ata jane eksperte te shkences dhe mund te japin shpjegime pothajse per gjithcka. Megjithate, nje episod i cuditshme ndodhi ne nje lidhje direkte ne NBC ne vitin 1936. Majori Gordon Cooper ishte ne fund te udhetimit te tij prej 22 orbitash rreth Tokes, kur tha se ne nje prej dritareve mund te shihte nje objekt te ndritshem jeshil qe po afrohej me shpejtesi. Objekti beri nje kthim te mprehte dhe u largua me shpejtesi. Ai ishte i bindur se nuk po halucinonte, pasi edhe radari i anijes se tij kozmike e pikasi kete objekt. Zyrtaret e NASAs nuk lejuan asnje pyetje mbi kete teme, edhe pasi austronauti u kthye ne Toke.

Nje nga zbulimet me te bujshme te Ajnshtajnit ishte te provonte nepermjet matematikes, ekzistencen e vrimave te zeza. Nga teknologjia e avancuar, kemi mundur te gjejme dia vrima te zeza, dhe besohet se nje prej tyre ndodhet pikerisht ne mes te Galaktikes sone ‘Rruga e Qumeshtit’. Ajo qe eshte me mbreslenese, eshte ne fakt se Ajnshtajni provoi gjithashtu edhe ekzistencen e vrimave te bardha. Keto jane pikerisht e kunderta e vrimave te zeza, dhe besohet se prodhojne materien hapesinore pothuajse nga asgjeja. Nje objekt i tille duhej te ishte i thjeshte per t’u pare, por asnje prej tyre nuk eshte zbuluar deri tani. Nese do te gjendej, do te kishte ndihmuar ne zgjdhjen e shume mistereve hapesinore, si per shembull materiali nga i cili kane ardhur galaktikat.

Kemi diskutuar deri tani per mundesi jete ne planete mijera vite drite larg nesh, por edhe ne planete te afert. Por a ka ndonje mundesi qe Hena te jete nje satelit qe ka patur jete? Teori konspiracioni tendryshme deklarojne se ka rrenoja ndertesash  te lashta ne Hene, por qeverite poi  censurojne nga publiku. Keto teori nuk kishin asnje baze derisa dy persona thyen heshtjen. I pari deklaronte se kishte punuar per qeverine dhe ishte detyruar te censuronte foto te tilla, dhe per me teper shpjegonte edhe menyren sesi behej censurimi i atyre strukturave te zbuluara ne Hene. Se fundmi, shkencetaret kane deklaruar se besojne te kene zbuluar uje ne Hene, mundsisht ne formen e lenget ose te ngurte (akullt), ne siperfaqe te Henes. Per konspiracionistet, kjo eshte prova e nevojshme, nderkohe qe per kritiket kjo eshte thjesht qesharake.
Energjia e erret eshte nga misteret me temedha ne univers, sot per sot. Kjo, sepse besohet te jete rreth e rrotull nesh dhe shpjegon disa anomali qe nuk pershtaten me ligjet e gravitetit. Sipas ligjit te gravitetit, objekte te medha ne mase, si galaktikat, duhet te terhiqeshin nga njera-tjetra, dhe terheqja e tyre gravitacionale duhet te terhiqte objekte te tjera. Kjo nuk po ndodh, perkundrazi, galaktikat po largohen gjithnje e me shpejt nga njera-tjetra. Kjo ndodh sepse universi po zgjerohet me ritme shume te shpejta. Per pergjigje ndaj keti fenomeni, shkencetaret zhvilluan teorine e energjise se erret c’ka eshte krejt e kunderta e gravitetit (pra shtyn objektet larg njera-tjetres, efekti i kundert). Llogaritjet matematikore, tregojne se nese kjo energji ekziston, ben qe 74% e universit tone te peshoje pertej gravitetit, dhe jo eshte arsyeja pse universi po terhiqet dhe zgjerohet pertej. Megjithate, ne nuk kemi ende prova perfundimtare per kete, ndaj mbetet ende nje mister./infoalbania

Rita Ora ndryshon pamjen – FOTO

Lajmëtari Shqip at VIP - 11 minutes ago
Një ditë shfaqet me flokë të shkurtëra dhe të nesërmen me të gjata. Kjo është Rita Ora dhe stili i saj gjithmonë në ndryshim. Këngëtarja me origjinë kosovare u fotografua të dielën në Los Anxhelos, me flokët e saj të gjata të rikthyera, falë zgjatimeve që kishte vendosur. Për 22-vjeçaren, momenti në të cilin u fotografua ishte një prej momenteve të pakta të pushimit, në mes të punës për regjistrimin e albumit të saj të ri muzikor. Më parë gjatë javës, Rita u fotografua në dalje të një palestre në Beverli Hills, gjithmonë e kujdesshme për të ruajtur tonifikimin dhe linjat e saj të a... more »

TE REJAT E DREN ABAZIT

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

TE PATHENAT E JAVES 15 06 2013

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

KU DO TE JENE KETE VERE DISA KENGETARE TANE

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

SKENA MUZIKORE RING BOKSI

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

E VERTETE E PA VERTETE - 15.06.2013

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

60 SEKONDA DONAT QOSJA

Lajmëtari Shqip at VIP - 22 hours ago

Asgjë nuk mund ta “ndal” për të qënë seksi! (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 23 hours ago
Kelly Brook është fotografuar në Meksiko ndërkohë që ajo po kalonte disa ditë pushime. Ajo ka dal nga hoteli ku qëndron e veshur me bikini. Gjatë kohës që qëndronte në plazh ajo ka preferuar të jetë pa praninë e një mashkulli,qoftë edhe për t’i bërë shoqëri. Modelja,33-vjeçare është e pëlqyer jo,vetëm në fushën e modës,por edhe në teatër,televizion etj.Kelly Brook,është komentuar gjithmonë për stilin dhe trupin perfekt që ajo ka,thekson “DailyMail”. P.K [image: k3][image: k4] [image: k5] [image: k2]

Anija-hotel në majë të kodrës – FOTO

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago
Ajo është një anije koreçerë e vërtetë, me pamje të mrekullueshme nga deti, me të gjitha ambientet dhe komoditetin që të ofron një anije e ndërtuar për t’i rënë kryq botës, por me një ndryshim të vogël… është e vendosur në majë të një kodre. Në fakt, bëhet fjalë për një anije-hotel superluksoz, që duket sikur dallgët e kanë degdisur në majë të kodrës. Hoteli spektakolar u ndërtua brenda anijes gjigante të dalë jashtë përdorimit duke u kthyer në një destinacion shumë të pëlqyer për turistët, jo vetëm për pamjen e mrekullueshme që të ofron, por edhe për restorantet me pesë yje, një sa... more »

Tradhëtarët sipas horoskopit

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago
* * *Shenjat e zjarrit (dashi, luani dhe shigjetari)* bëjnë pjesë në tërësinë e përkrahësve të seksualitetit të shëndoshë, të cilët në rend të parë do të bëheshin kurorëshkelës për shkak të pamundësisë që ta kontrollojnë epshin e fuqishëm seksual (libidonë seksuale), por edhe për shkak se duan që të dëshmohen. Për pjesëtarët e të tri këtyre shenjave mund të thuhet se janë gjuetarë, të cilët nuk i qetëson martesa, përkundrazi tradhtisë bashkëshortore ajo i jep ngjyrim të rrezikshëm. Meqenëse e adhurojnë ndjenjën se si adrenalina u kalon nëpër vena, shkeljes së kurorës nuk do të mund... more »

Lori - Kalle mjeshtër (Official Video HD)

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago

Dren Abazi & Zig Zag Orchestra - Si Era

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago

Çiljeta nuse seksi, Elena e BB provokuese

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago
Çiljeta Xhilaga nuk i ka rezistuar dot fustanit të bardhë. Edhe pse nuk ka bërë një ceremoni dasme, këngëtarja e njohur, u ka dhënë kënaqësinë të gjithëve që ta shohin të veshur si nuse. Ka qenë pikërisht në festën e zhvilluar nga Aurela Hoxha, në kuadër të 5-vjetorit të revistës së saj AS, ku Çili është shfaqur me fustan të bardhë. Si shoqërues të saj, ajo ka zgjedhur të ketë pikërisht Fernandon e vogël, i cili i jepte më tepër nur vajzës së cilësuar si seks-simbol, titull që ende askush nuk ka mundur t’ia rrëmbjë Çiljetës pas kaq vitesh, edhe pse së fundmi është bërë nënë. Gjithas... more »

Modelja shkodrane, femra më seksi e New York-ut / Foto

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago
Lola Luma Lola Luma, modelja shqiptare që prej vitesh e ka ndërtuar karrierën e saj në SHBA, është zgjedhur nga revista “Maxim” si femra më seksi e New York-ut, duke u bërë kështu pjesë e një konkursi për vajzën më joshëse të Amerikës. Emocionet që e kanë shoqëruar gjatë këtij konkurrimi dhe të reja të tjera nga jeta e biondes shkodrane, që mendon se të qenit seksi është një medalje që çdokush e dëshiron, vijnë të pasqyruara në intervistën e mëposhtme. *Lola sapo je zgjedhur femra më seksi e New York-ut nga revista “Maxim” dhe ke hyre në garë me shumë vajza të bukura në SHBA… Si nd... more »

Vildane Zeneli: Fotot e mia lakuriq, i takojne botes se artit… (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 day ago
Emri i saj eshte bere i njohur keto kohet e fundit edhe ketu tek ne por ne pasarelat boterore, njihet nga shume stiliste. Kjo eshte Vildane Zeneli, Vajza nga Kosova qe vec suksesit ne modelim po kerkon te gjeje suksesin edhe ne kenge. Ne nje interviste per suplementin “Summer Time” Vildania tregon se si e ka arritur suksesin ne Amerike dhe cilat jane projekte ne muzike. *Ju jeni bere nje modele shume e njohur jo vetem ne Amerike por edhe ne bote tashme, kush ju ka zbuluar si modele?* U be nje dekade qe kur kam nisur te punoj si nje modele, dhe duhet te them se ka qene nje udhetim... more »

Kim Kardashian bëhet nënë – lind vajzë

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 days ago
Kim Kardashian ka sjellë në jetë fëmijën e saj të parë me këngëtarin Kanye West. *Daily Mail* njofton se ylli televiziv ka lindur një vajzë në një spital të Los Angelesit. 32-vjeçarja u shtri në spital mëngjesin e ditës së shtunë, ndërsa fëmija ka ardhur në jetë rreth një muaj para kohës së paraparë. Kardashian është dashur të lindte fëmijën më 11 korrik, mirëpo nuk dihen arsyet pse ajo lindi para kohe./telegrafi/

A është Tony Blair arsyeja e divorcit të Rupert Murdoch me Wendi Deng? (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 days ago
Pas lajmit se manjati Rupert Murdoch është ndarë nga e shoqja, Wendi Deng, interneti ka gëluar nga lajmet se shkak për ndarjen e çiftit është ish- kryeministri britanik, Tony Blair. Aq të shumta kanë qenë spekulimet, sa vetë Blair ka hedhur poshtë zërat për një lidhje të mundshme të tij me Wendi Deng, 44 vjeç, me të cilën ka shumë miqësi. Spekulimet u shtuan pas një postimi në Twitter nga një gazetar i BBC, me lidhje brenda kompanisë së Murdoch News Corporation. Një zëdhënës i 60- vjeçarit Blair tha se nuk është e vërtetë që ai ka pasur një aferë me bukuroshen Deng. Nuk është sekret s... more »

Tifozja seksi e Sali Berishës

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 days ago
Disa orë më parë ka pozuar në një skenë tepër seksi. Është Albana Osmani, prezantuesja e Top Channel e cila ka pozuar në një ambient pishinash, ne veshje plazhi kuptohet.Gjesti i saj me dy gishtat duket se tregon tifozllekun e saj për Partinë Demokratike?

Amy Childs sfidon kritikët me koleksionin më të fundit (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 3 days ago
Amy Child,shpesh herë është kritikuar për veshjen e saj në jetën e përditëshme por edhe në evenimente të ndryshme. Por,të gjitha kritikat ajo i ka pritur si një avantazh për t’u përmisuar. Gjatë mbledhjes së fundit që ka zhvilluar ajo ka rën në sy koleksioni i kësaj vere që sipas Amy do të ketë shumë sukses. Veshjet nuk janë vetëm për evenimente por edhe praktike për jetën e përditëshme. “Mendova të stilonim veshje për femrat duke qënë se tani fillojnë pushimet edhe duhen modele të reja. Më janë dashur gjashtë muaj për të përfunduar këtë koleksion,megjithatë i’a vlejti,sepse kështu “k... more »

Super spektakël në America’s Got Talent!

Lajmëtari Shqip at VIP - 3 days ago

Nora, gati për martesë…

Lajmëtari Shqip at VIP - 3 days ago
Vajza që u lavdërua për veshjen dhe performancën në “Videofest 2013”, duket sikur mendjen e ka tek martesa. Këngëtarja Nora Istrefi këto ditë po bën “shopping” në njërin nga dyqanet e njohura të fustaneve të nusërisë dhe, siç shihet në foto, është duke provuar një bust me “xixa”, ndoshta jo dhe aq tradicional, por që do ta bënte atë të dukej si një “nuse” superseksi. A është fjala për martesë apo vetëm një performancë tjetër skenike, duhet të presim e të shohim! Sidoqoftë, ngjyra e bardhë i shkon shumë!

Noizy - Gunz Up (Official Video HD)

Lajmëtari Shqip at VIP - 3 days ago

Candice errëson bukuritë e Karaibeve (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 5 days ago
*Candice Swanapoel rikthehet në koopertinën e katalogut të “Victoria’s Secret”, dedikuar veshjeve të plazhit. * Dhe arsyeja përse nuk është e vështirë për t’u kuptuar. Supermodelja 24-vjeçare shfaqi edhe një herë më të mirën e saj, në 30 poza të ndryshme të publikuara këtë të mërkurë. Në ishullin e St. Bartsit, një prej vendeve më të piktoreske të botës, Swanapoel errësoi të gjitha bukuritë e tjera, me hiret e saj të pakrahasueshme,transmeton “TCh”. P.K [image: C2] [image: C3] [image: C4] [image: C5] [image: C6]

Ja si po e shijon martesën Tamara Ecclestone (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 5 days ago
Tamara Eclestone dhe Jay Rutland festojnë martesën e tyre me një puthje të nxehtë në breg të detit. Ata kanë kërkuar praninë e miqëve dhe familjarëve të afërt për të qëndruar disa ditë në rivierën franceze ku janë relaksuar dhe ndarë sëbashku moment gazmore. 28-vjeçarja njihet si vajza e pronarit të Formula 1 dhe se bën një jetë shumë të kushtueshme,thekson “The Sun”. P.K [image: t1] [image: t3] [image: Tamara_03_1744660a] [image: t566]

Top Model Edison Kelmendi - Video

Lajmëtari Shqip at VIP - 5 days ago

Zbulohu nga Miriami dhe Albani

Lajmëtari Shqip at VIP - 5 days ago
Kengetaret e rinj shqiptare ne mbare boten tani kane nje rast me teper per tu zbuluar. Kengetarja dhe gjyqtarja e "The Voice", Miriam Cani ka vendosur qe t'jua japi kete shans nepermjet kanalit te saj zyrtar ne YouTube. Keto dite ne kete kanal kane filluar te vendosen rreth 15 melodi te kengeve me te njohura te Alban Skenderaj dhe Miriam Canit te cilat ju mund ti perdorni per te interpretuar versionin tuaj te ketyre kengeve. Videot e xhiruara dergojini ne adresen covers.youtube@live.com dhe pas nje seleksionimi, me te mirat do te publikohen ne kanalin zyrtar te dy artisteve dhe fin... more »

Kate Upton vallëzim seksi – VIDEO

Lajmëtari Shqip at VIP - 6 days ago
[image: kate-upton-664x385]Manekinia dhe aktorja Kate Upton, ka festuar 21 vjetorin e lindjes në shoqëri të babait të saj dhe xhaxhait, i cili është kongresist i SHBA-ve. Edhe pse shumë mendojnë se Kate Upton është manekine e zbrazët e cila dëshiron ta tregoj vetëm trupin e bukur, fotografitë e publikuar në vazhdimësi tregojnë të kundërtën. Përveç gjinjve të ëmbël, kjo modele ka edhe ‘pedigre’ të mirë. Rritjen e plotë sipas ligjeve amerikane, manekinia e ka festuar në shoqëri të nivelit të lartë, kurse njëri nga mysafirët kryesor ishte edhe xhaxhai i saj, kongresisti Fred Upton. Më ... more »

Sadije Berisha: Na nuk jemi ndarë. Armina Mevlani: Ai është i dashuruar çmendurisht

Lajmëtari Shqip at VIP - 6 days ago
Sadije Berisha Sadije Berisha, bashkëshortja e djalit të kryeministrit Sali Berisha, thotë në një prononcim fare të shkurtër për gazetën Shekulli se ajo nuk është ndarë me Shkëlzenin. *“Na nuk jemi ndarë,”* ka deklaruar ajo, pa dhënë shumë detaje për këtë lajm. Sot Sadija mbush 45 vjeç. Ndërkohë Armina Mevlani nuk e ka zbuluar identitetin e të dashurit të saj. Në një intervistë të dhënë në shkurt të këtij viti, ajo thotë se ai është i dashuruar çmendurisht. E pyetur se a beson tek dashuria, ajo thotë se beson shumë. Ndërsa e pyetur se sa e dashuruar është ajo, Armina shprehet: *“Nga ... more »

Brooke Vincent me bikini në Spanjë (Foto)

Lajmëtari Shqip at VIP - 6 days ago
Aktorja duket se ka preferuar që 21-vjetorin e ditëlindjes ta festoj në mes të rrezeve të djellit në Spanjë. Brooke Vincent ka preferuar të kalojë disa ditë pushime para se të niset për në Mbretërinë e Bashkuar. Brooke Vincent është fotografuar me bikni ndërkohë që kalonte disa momente të këndëshme me shoqërinë e saj,thekson “DailyMail”. P.K [image: 2] [image: 3] [image: 4] [image: 5] [image: 6]

Zbulohet biznesi i ri i Alketa Vejsiut

Lajmëtari Shqip at VIP - 6 days ago
Alketa Vejsiu Alketa në biznes nuk është më një lajm i ri. Pas plotësimit në showbiz si promotore, por edhe si producentja artistike e një prej patentave me sukses absolut global, “X Factor Albania”, Vejsiu ngacmon me surprizën e radhës. Në faqen e saj zyrtare në “Facebook” ka ditë që hamendësohet mbi atë që do të sjellë “Class By Alketa Vejsiu”. “Bluetooth” zbulon risinë në detaje. Pas shumë përpjekjesh, Vejsiu ia del të sjellë dy lider botërorë në tregun e fustaneve të mbrëmjes dhe nusërisë në Shqipëri dhe jo vetëm. Kontrata e ekskluzivitetit për këto dy brande sapo është mbyllur m... more »

Lizze Cundy e ftuara special në dasmën e Tamara Ecclestone (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Ajo është nga të ftuarit më të famshëm të dasmës së Tamara Ecclestone. Përpara,kësaj cermoni prezantuesja televizive Lizze Cundy ka preferuar të pushojnë në rivierën Franceze. 45-vjeçarja është fotografuar në ballkonin e hotelit ku ajo qëndronte e veshur me një fustan të kuq që i tregonte linjat fizike të saj. Lizzie është ndër mikeshat më të afërta të Tamara për vite me radhë kështu që nuk është çudi që ajo ka vajtur në Francë,atje ku edhe zhvillohet cermonia martesore. Sipas “DailyMail” thuhet se Tamara ka rezervuar një dhomë hoteli për mikeshën e saj me një kosto prej 600,000 doll... more »

Pushimet e Kevin Prince Boateng – FOTO

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Kevin-Prince Boateng po kalon disa ditë pushimi në Formentera të Spanjës dhe futbollisti i Milanit duket nga fotot që është në shoqëri shumë të mirë. Lojtari ganez u pa në jaht me të fejuarën e tij Melissa Sata, e cila tërhoqi vëmendjen me fizikun e saj fantastik. Cifti ishte i shoqëruar edhe nga disa miq, përfshi këtu edhe futbollistin hollandez të Milanit Nigel De Jong, i cili ishte së bashku me fëmijët. Kevin-Prince Boateng dhe Melissa Sata janë lidhur në vitin 2011 dhe janë fejuar në vitin 2012. [image: kevin-melissa1] [image: kevin2] [image: kevin1] [image: kevin]

RONELA PAS MALAGATA BASHKEPUNIM ME TDS

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago

TE MIRAT DHE TE METAT E SVFM'13

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago

IN & OUT TE SVFM'13

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago

E VERTETE JO E VERTETE 08 06 2013

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago

Tuna e lumtur që e quajnë “Zogu”

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Altuna Sejdiu ‘Tuna’ nuk ka munguar në ndarjen e çmimeve të VFM 13, ku ka fituar edhe çmimin “Best Female” për këngën dhe videon ‘I Asaj’. Ajo kur rrëmbeu çmimin tha se ndjehet mirë kur e quajnë ‘zogu’, duke iu referuar edhe prekjes intimë gjatë videokëngës, ku nga ky gjest u quajt e tillë. Por, duket se këngëtarja nuk e ka harruar këtë veprim, dhe këtë u ka kujtuar fansave të saja sërish gjatë kësaj mbrëmje gala. Vlen të theksohet se në këtë event më së shumti çmime fitoi Flori Mumajesi, madje edhe atë kryesorin “Best Video”, në të gjitha komponentët për krijimin dhe realizimin e k... more »

Modelja “zemërthyer” në Marbella (FOTO)

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Modelja,e cila u nda dy javë më parë nga i dashuri i saj , është fotografuar duke marrë rreze dielli! “Amy Childs,ka qënë për disa ditë në Lindjen e Largët dhe atë natë që është kthyer ka shkatarruar gjithçka me të dashurin e saj David Peters. Ky ka qënë një vendim i marrë nga të dy”,tregon menaxheri i saj. 22-vjeçarja po kalon disa ditë pushime në Marbella,ku ajo eshte fotografuar me bikini. “Megjithatë,burime të afërta të modeles tregojnë se ajo po e vuan shumë këtë ndarje,edhe pse përpiqet ta kalojë këtë situatë”,thekson “The Sun”. P.K [image: 2] [image: 3] [image: 4] [image... more »

Eliona Thomaraj: Arti shqiptar, më i varfëri në botën e qytetëruar

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Për të është e vështirë ë jesh artiste sot në Shqipëri, megjithatë “krizën shpirtërore”, përpiqet ta mbushë në teatër. Eliona Thomaraj është një nga artistet e reja të teatrit shqiptar, e cila vetëm pak kohë më parë është shfaqur para publikut me pjesën “Të gjithë me huqe”. Ndërkohë që pas “huqeve” po përgatit të vijnë “Mysafirët”… Por cilët janë “huqet” e Elionës dhe sa “mysafirë” të mirëpritur ndjehen në Shqipëri artistët shqiptarë?! Në këtë intervistë, Eliona rrëfen pak më tepër… -Vetëm pak ditë më parë ju jeni shfaqur si regjisore para publikut në Vlorë me shfaqjen “Të gjithë m... more »

Afërdita Dreshaj: Ju rrëfej jetën time single

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Afërdita Dreshaj tashmë është një nga vajzat shqiptare më të kërkuara e të komentuara ngado. Këto kohë ka qenë shumë prezente në Tiranë. I pëlqen të rrijë në Tiranë dhe ndihet si në shtëpinë e saj. Siç shkruan Shqiptarja, kurioziteti për bukuroshen Dreshaj është i pashmangshëm, pas lajmit për ndarjen e saj nga Shpat Kasapi. Një lidhje e gjatë, e bukur dhe e konsoliduar që mori fund krejt papritur. Shkak u bënë fotot e botuara në tabloidet e huaja, ku Afërdita shfaqej krah Leonardo di Caprios, edhe pse këtë gjë asnjëri nga të dy nuk e ka pranuar. Sipas Shpatit, lidhja kishte disa koh... more »

Cila eshte vajza pas hitit "Big Fat Bass"?

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
"Big Fat Bass" eshte nje prej kengeve me te mira te muajit (e padyshim te vitit) qe ne nuk po mundemi dot ta heqim nga veshi. Play Play Play tere kohes! Aq na pelqeu kjo kenge saqe menjehere vendosem ti merrnim interviste dhe te zbulonim se kush fshihet pas VJ dhe ketij hiti. Ne fakt VJ eshte shume e njohur per artistet e Kosoves pasi ka bashkepunuar me shume artiste te njohur si Skillz,Nora Istrefi,Tuna,Ryva Kajtazi etj nderkohe qe vjet ajo ka publikuar "Holla At Me" nje kenge qe ne e kemi vendosur ne listen e kengeve me te mira Summer Dance (shiko videon me poshte). Nofken VJ, k... more »

Bleona Qereti ne Kane te Frances, flet per Canal+

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago

Zanfina dhe Noizy xhirojne videoklipin per kengen "Po sikur"

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Zanfina Ismaili keto dite eshte duke xhiruar videoklipin per kengen e saj te re "Po sikur", nje bashkepunim me rreperin e njohur shqiptar Noizy. Keto foto jane shkeputur gjate xhirimeve te videos e cila pritet te publikohet kete vere. Nderkohe, Noizy sapo ka publikuar videokengen "No Worries", teksa pritet te publikoj dhe nje tjeter videoklip per kengen "Gunz Up" xhirimet e te cilit kane perfunduar.

Rudolf Stambolla: Pse Little Tony ishte këngëtari im i preferuar

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
** *Flet Rudolf Stambolla, këngëtari i tangos shqiptare * *Intervistoi: Oralda Lahe* *Rudolf Stambolla është një këngëtar me një zë të veçantë dhe emër i suksesshëm i muzikës shqiptare. Në krijimtarinë e tij muzikore numërohen disa këngë “Kur bien gjethet në vjeshtë”, “Këndo kitara ime”, “Dashuria e parë”mes tyre dhe duete. Angazhimet e tij në radio Tirana kanë nisur në shtatorin e vitin 1957. Më pas ai do të rezultonte i suksesshëm me pjesëmarrjen në Festivalin e Parë të Radio Tiranës. Aktualisht, Rudolf Stambolla është 80 vjeç dhe pavarësisht moshës ai ruan kujtimet dhe vitali... more »

Enkelejda Alushi: Jam rritur me këngën çame dhe nuk pranoj “t’i shes sapunin për djathë” publikut

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Këngëtarja me prejardhje çame, Enkelejda Alushi (Arifi), pa dyshim është ndër këngëtaret më të vlerësuar, e cila në çdo skenë që këndon shpërblehet me shumë duartrokitje. Edhe në skenën e koncertit “Kumbimi i zemrës çame”, këngëtarja me interpretimin e saj përcolli jo pak emocione. E konsideruar si këngëtarja e vajit dhe e mallit, por edhe e optimizmit dhe sharmit skenik, edhe në këtë koncert që u zhvillua në bashkëpunim me Ansamblin Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore, ajo përcolli vlerat më të mira të traditës dhe kulturës çame. Në këtë koncert nuk kishte si të mungonte d... more »

Shqiptarja më seksi e New York

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Revista e famshme “MAXIM” ka zgjedhur modelen shqiptare me banim në Amerikë, Lola Luma si një ndër vajzat më “hot” të New Yorkut. Tani, mjafton të votohet, për të bërë të mundshme që bukuroshja shqiptare të shpallet, pse jo si vajza më “Hot” në NewYork. Vetë Lola në faqen e saj zyrtare ka bëë thirrje për ta votuar, duke shkruar: Zyrtarisht filluan votimet. Ju lutem sa më shume vota çdo dite. Çdo vote e juaja vlen shumë! Eshte fare e thjesht të votoni. Mjafton të shkoni te ky linku këtu dhe të votoni aty ku thotë ‘VOTE for Me!’. Faleminderit, ju dua shumë. Atëherë nëse doni të kreno... more »

Ylli bollivudit varë vetën në apartamentin e saj

Lajmëtari Shqip at VIP - 1 week ago
Ylli i bollivudit, Jiah Khan natën e mbrëmshme i ka dhënë fund jetës. Lajmi i tmerrshëm për bukuroshen 25-vjeçare u bë i ditur për mediat ditën e sotme, teksa u theksua se ajo i kish dhënë fund jetës duke u vetëvarur në apartamentin e saj në Mumbai. Lajmi është bërë i ditur nga televizionet indiane me zyra në Londër. Aktorja ka luajtur shumë filma që nga debutimi i saj i parë në vitin 2007 me filmin “Nishabd”, duke vazhduar më pas me filmin “Ghajini në vitin 2008, “Akshay Kumar” në vitin 2010 etj.

Ana Kabashi triumfon ne festivalin ‘’New Music’’ ne Bullgari

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago
Ana Kabashi Këngëtarja shqiptare Ana Kabashi me ftesë nga shteti Bullgar ishte prezente në festivalin tradicional ‘’New Music’’ në Bullgari. Me gjithsej 100 këngëtar te rinj pjesëmarrës , Ana triumfon bindshëm, duke arritur te fitoj çmimin e pare. Paraqitja ne festival ishte me interpretime live, ku Ana prezanton shtetin e Kosovës ne dy netët e festivalit ‘’New Music’’ . Ana natën e pare filloj me një këngë ne gjuhen shqipe nga Elvana Gjata ‘’Me ty’’ dhe natën e dyte vazhdon me këngën nga Beyonce ‘’Sweet Dreams’’. Ana për Gazetën Ditore shprehet ekskluzivisht duke treguar emocionet q... more »

VJ - Big Fat Bass ♥ ♥ ♥

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago
Fiksim kjo kenge! Ajjjjjjj shqipe shume cool e kane bere! Vajza qe kendon quhet Vjollca Abdullahu dhe sinqerisht eshte zbulimi i ketij viti! Rrepimi i saj, ritmi, stili oh njeri i ka vra te gjithe! Nxirrni bllokun e mbani shenime! Ka qe dje qe luhet kjo kenge ne kompjuterin tim. Brezi i ri, brezi i ri....qofte ky! ♥ Vjollca!/albaniac

TRI DRITARE E NJE VARJE FILMI ME I RI NGA ISA QOSJA

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago

KENGETARJA QE THEU SHUME TABU NE SHQIPTARI

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago

Big Mama promovoi klipin e ri – VIDEO

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago
[image: 970350_10151580382997221_1800530936_n]Në ambientet e hotelit Aktiva, mbrëmë në Shkup Big Mama ka promovuar videoklipin e këngës më të re të saj titulluar: Ku mbeti dashuria jonë. Një super klip i punuar nga produksioni Entermedia. Kënga pritet të jetë një hit veror nga Big Mama…

Zaimina Vasjari - I Kom

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago

ARDITI GJEBREA & INVA MULA - TE DUA

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago

Jon Tarifa prezanton albumin dhe këndon shqip në radion holandeze!

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago
Jon Tarifa, këngëtari shqiptar që jeton prej 13 vitesh në Hollandë do të publikojë sonte në mbrëmje, nëpërmjet një aktiviteti special albumin e tij të parë “Free To Be”. Mëngjesin e sotëm ai ka qenë i ftuar në radion FunX, ku vetëm pak kohë më parë, me këngët e tij, Focus dhe So Right zuri vendin e parë në klasifikimin muzikor për disa javë. Joni ka interpretuar një version shqip të këngës së famshme, Lean Back, duke na bërë të gjithë krenarë. Më poshtë mund të dëgjoni interpretimin e tij në Radio FunX. Suksese Joni!

Fadil Berisha, zyrtarisht shqiptar

Lajmëtari Shqip at VIP - 2 weeks ago
Fadil Berisha Arsyeja e vizitës disa ditore javën e shkuar në Tiranë, e fotografit shqiptar që jeton në New York, Fadil Berisha, është zbuluar. Siç shihet dhe nga ky moment fotografik, mjeshtri shfaq në portretin e tij gëzim dhe lumturi, duke qënë se më në fund është bërë shtetas shqiptar, njoftojne mediat shqiptare. I njohur për ndjenjën e tij patriotike, duket se është pikërisht dokumenti fizik, pasaporta, ajo që për fotografin Fadil Berisha ka tjeter vlerë dhe i jep një tjetër ndjesi, kur ne botën perëndimore, tashmë të prezantohet plotësisht si shqiptar Prej disa vitesh me talenti... more » 

Veze Sharri dhe Lecker

Më të lexuara