Sex,dashuri,intimitet

/ On : 15:49/ Ju falënderojmë për vizitën në këtë faqe.Për bashkëpunim na shkruani në lajmetari.tetove@gmail.com.

Femrat e përdorin seksin si shpërblim

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 hours ago
E çuditshme, por e vërtetë, zbulohet se çelësi për të hyrë në shtratin e një femre janë sjelljet e mira dhe punët e shtëpisë *Studimi* Më në fund, një arsye për meshkujt që të pastrojnë shtëpinë plot zell. Provohet se femrat e përdorin seksin si shpërblim për sjelljet e mira dhe se ndihmesa në punët e shtëpisë është më e vlerësuara. Kur vjen puna për marrëdhëniet në çift, femrat janë shumë të sofistikuara, ato përdorin truke të ndryshme për të marrë atë çka dëshirojnë prej partnerit. Misteri se çfarë duhet bërë për të hyrë në shtratin e një femre, apo për të mos u refuzuar krejt... more »

14 ligjet seksuale më të çuditshme në botë

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 23 hours ago
E keni menduar ndonjëherë që në botë ekzistojnë ligje seksuale sa qesharake, të çuditshme, aq edhe mjaft ndëshkimore? Ju ftojmë që nëpërmjet këtij shkrimi të lini mënjanë kuriozitetin… Seksi është një nga pjesët sociale më të rregullta ligjore në të gjithë botën. Disa nga këto ligje janë antike dhe në praktikë nuk respektohen më, por është interesante të ndalojmë dhe të reflektojmë mbi origjinat e tyre. Çfarë i ka shtyrë këto shtete që të vendosin këto ligje formale? *1-Ishulli i Guam * Në këtë vend është e ndalur që femrat të martohen të virgjëra. Për këtë arsye ekzistojn... more »

Meshkujt që duhet t’i shmangni

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 23 hours ago
Nëse së fundmi keni zbuluar se mashkulli ideal nuk ekziston dhe po pranoni këdo që futet në jetën tuaj për një marrëdhënie të re, duhet të tregoni kujdes *Takimet* Me kalimin e kohës dhe moshës, çdo femër e kupton se atje jashtë nuk gjendet as princi i kaltër dhe as njeriu perfekt. Si reagim ndaj kësaj tronditjeje, krenaria femërore bie dhe takimet me meshkujt e rastësishëm fillojnë të bëhen gjithnjë e më të shpeshta. Ideja se meshkujt (për fatin e mirë ose të keq), duhen pranuar ashtu siç janë, nuk është ideja më e mirë që keni pasur ndonjëherë. Ja cilët janë 10 tipat e meshk... more »

Ja faktorët që i çojnë meshkujt dhe femrat drejt tradhtisë

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 day ago
*Që nga puna jashtë orarit tek alkooli, ja kur tradhtojnë meshkujt dhe femrat* *Psikologët janë të mendimit se shumica e femrave tradhtojnë për t’ u ndjerë emocionalisht mirë dhe jo thjesht për nevoja seksuale. Interesante është se meshkujt nga ana e tyre pohojnë krejtësisht të kundërtën, duke theksuar se ata tradhtojnë më shumë për të përmirësuar ekuilibrin e tyre seksual se sa atë emocional. Ju a jeni e sigurt për veten tuaj dhe akoma më tepër për partnerin tuaj? Besoni se po të ndodheni përballë një bukuroshi apo bukurosheje, dy metra, me sy të kaltër, do të mund t’i thoni ‘jo”... more »

10 mënyrat më të këqija për të lënë një femër

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 days ago
Janë të shumtë ata meshkuj që i japin fund një historie me mënyrat më të këqija të mundshme…Kjo përveçse tregon mosrespekt për njeriun që kanë kaluar kohë, gjithashtu tregon edhe mosrespekt ndaj vetes së tyre, sigurisht! Ekzistojnë në fakt 10 mënyrat më të këqija për të lënë një partnere, të cilat ne po i paraqesim nëpërmjet këtij shkrimi! Kujdes ju që e keni vendosur të ndaheni mos veproni kështu! *Kujdes!* Çdo histori që përfundon sjell zhgënjim, inat dhe vuajtje. Sidomos te femrat, nëse e lëna ka qenë ajo. Por edhe për mashkullin, që në të shumtën e raste është ai që i lë fem... more »

5 Arsyet pse femrat tradhëtojnë

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 days ago
** *Ka një lloj steriotipie kur bëhet fjalë për tradhëtinë në çift, ku janë meshkujt ata që janë të programuar gjenetikisht për të ndryshuar shpesh partneren. Por në fakt është e gabuar, të dyja sekset janë të krijuar në mënyrë më të barabartë se sa ne mendojmë.* Renee Lee, eksperte në marrëdhënjet në çit si dhe me master në psikologji jep disa arsye pse femrat tradhëtojnë: *1.Të kaluarit e një tranzicioni* *Kur një femër diplomohet, mbush një moshë të caktuar, humbet një prind ose avancon statusin e marrëdhënjes, bëhet më introspektive. Të gjitha këto janë periudha tranzicioni ... more »

Si ta gjeni një partner të ri?

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 days ago
Edhe pse mund të mos jeni të sigurt se për çfarë arsyesh mbaroi lidhja juaj, përsëri në një mënyrë apo në një tjetër fajësoni veten dhe mendoni se duhet të kishte patjetër diçka që mund të bënit për ta shpëtuar marrëdhënien. Gjithashtu mund të mos ndiheni shumë mirë rreth fizikut tuaj, duke menduar se ndoshta keni shtuar në peshë gjatë lidhjes dhe se tashmë nuk do t’i dukeni askujt tërheqës. Pa vetëdije ndodh që mund të keni mobilizuar të gjithë mbrojtjen tuaj, duke shmangur kështu një tjetër lëndim të mundshëm. Për këtë shkak nuk jeni më të hapur për të takuar njerëz të rinj, për t... more »

Dhëmbja gjatë aktit seksual

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 days ago
Ndonjëherë raportet seksuale mund të jenë të dhëmbshme duke sjellë si pasojë reduktim të numrit të tyre, ankth, depresion, anoorgazmi, sterilitet dhe kriza në çift. Kjo dhëmbje gjatë aktivitetit seksual normal, mund të lidhet me hyrjen e vaginës, me vaginën dhe me pjesën e brëndshme ku mbështeten organet gjenitale, që bazën e saj e ka në fundin e barkut.E quajtur me term mjekesor quhet dispareuni. Ka raste kur kjo dhëmbje mund të ndodhë vetëm një herë, por edhe raste të tjera që mund të përsëriten (kronitizohet) dhe në këtë rast duhet kërkuar pa tjetër konsulta mjeksore. Shkaqet ... more »

100 puthjet e botës – FOTO

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 days ago
Puthja, forma më e lartë për të shprehur dashurinë në të gjitha aspektet e saj vjen nëpërmjet artit të fotografisë. Është fotografi argjentinas Ignacio Lehman, i cili ka realizuar foto mbresëlënëse të puthjes. Projekti i quajtur “100 World Kisses”, përfshin foto të shkrepura në vende të ndryshme të botës ku jo vetëm çiftet shprehin dashurinë për njëri-tjetrin, por dhe nëna për fëmijën, kafshët për njëra-tjetërn, duke treguar se dashuria është një ndjenjë universale. 29 vjeçari ka treguar se kjo ide i ka radhur vitin e shkuar gjatë një udhëtimi në Nju Jork për të shkuar më pas në Ber... more »

Cilat janë grupmoshat më të prekura nga çrregullimet seksuale

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 6 days ago
*Specialistët: Katër klasifikimet sipas stadit të ciklit seksual* Shumë kujt mund t’i ketë ndodhur që në shtrat të ketë një mashkull, që nuk e merr i pari iniciativën për të bërë lojëra në seks. Dhe në rastet kur ajo e merr e para iniciativën, ai ofendohet, pasi me këtë veprim nuk mund të ndihet më mashkull. Për psikologët ky është një problem vërtet kompleks, i cili në të vërtetë do parë me shumë kujdes, pasi mund të bëhet fjalë për një sëmundje, impotenca. Për shumë meshkuj, problemi i ereksionit është vërtet i dukshëm, gjë e cila i bën ata të ndihen vërtet në hall. Në këtë mënyr... more »

Martesa dhe tradhtia bashkëshortore

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 6 days ago
Vetëm pas 25 vjetësh, burrat dhe gratë mund ta ndiejnë veten të sigurt se partneri i tyre ka pak gjasa t’i tradhtojë. Kjo është edhe faza më e lumtur e marrëdhënieve në çift *Psikologji* Martesa dhe tradhtia martesore!? Njëra nevojë dhe obligim shoqëror, kurse tjetra e hidhur, por si duket e paevitueshme në pjesën më të madhe të rasteve. Shpesh mund ta keni pyetur veten apo të keni biseduar me të tjerë, se pas sa kohësh mund të ndodhë tradhtia në martesë? Ja se çfarë thonë të dhënat e një sondazhi italian online… *Pas sa vitesh ndodh tradhtia në një martesë? Në 21% të rasteve n... more »

Mëkatet e pafalshme në një marrëdhënie

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Hatërmbetja, xhelozia, mosmirënjohja apo jo tërheqja fizike janë disa prej mëkateve të cilat do të bënit mirë që t’i shmangnit “E dua të vërtetën por fal gabimim”,- shprehej dikur në letrat e tij Voltaire. Problemi qëndron në faktin se ka gabime që nuk mund të falen në brendësi të një lidhjeje sepse ndikojnë negativisht në mbarëvajtjen e saj, duke na çuar në humbjen e besimit, bashkëpunimit, respektit dhe më e keqja e të gjithave në humbjen e vetë ndjenjës. Sipas një studimi të kohëve të fundit, lidhja midis dy personave është sa e bukur aq edhe e vështirë, prandaj secili prej pa... more »

Arsyet për të cilat debatojnë më shpesh çiftet

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Çiftet qe nuk debatojnë asnjëherë nuk ekzistojnë. Edhe pse mund te duket e çuditshme zënkat i japin me tepër bukuri lidhjes. Po cilat janë arsyet për te cilat partneret “ndeshen” me shpesh me njeri-tjetrin? Zbulojini! Për te arritur ne përfundimet me poshtë janë pyetur 1000 çifte. 1. Paratë, 74% 2. Familja, 61% 3. Punët e shtëpisë, 55% 4. Fëmijët, 43% 5. Puna, 36% 6. Daljet e shpeshta, 28% 7. Miqtë, 22% 8. Kafshët shtëpiake, 19% 9. Pesha trupore, 17% 10. Pushimet, 11% Kur çiftet janë pyetur se perse paratë ishin burim konfliktesh për çiftet, 34% kane thënë se partner... more »

Jetë të fshehura

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Historitë sekrete të dashurive të burrave dhe grave të rëndësishme në fushën e artit. Homoseksualët dhe lezbiket që i kthyen historitë e tyre personale në krijime që frymëzojnë ende këdo që i lexon sot… Nga Leonardo da Vinçi, Mikelanxheloja, Aleksandri i Madh, Frederico Garcia Lorka, Trumate Capote, Platoni, Emili Dikson, Thomas Man, Giacomo Casanova, Marsel Prust, Virginia Wolf etj., janë disa nga artistët që kanë jetuar një jetë të dyfishtë “Të dua. Të lutem kthehu. Nuk mundem të jetoj pa ty”. Në tarracën e apartamentit të tij në Camden Town, Arthur Rimbaud, një nga poetët më t... more »

Sëmundjet që mund të kurojë një jetë e kënaqshme seksuale

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Marrëdhëniet e ndërsjella midis shëndetit dhe seksualitetit janë bërë tashmë mjaft të njohura dhe për ta pranuar këtë janë dashur shekuj. Prej kohësh shoqëria e ndante trupin nga shpirti. Por që një orgazëm të influencojë për shërimin e migrenës kjo është diçka e re. Dhjetë vitet e fundit janë bërë shumë studime epidemiologjike, biologjike ose psikologjike në të gjithë botën ç’ka dëshmon për rëndësinë e veçantë të seksit për një ekuilibër mendor e fizik. “Ocytine”, kjo lëndë që shkakton ndjesinë e kënaqësisë gjatë orgazmës, është po ajo që favorizon dhe një lidhje të ngushte mes në... more »

Diferenca ideale burrë-grua

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Diferenca ideale midis burrit dhe gruas në martesë duhet të jetë 15 vjet. Kërkuesit e Universitetit të Vjenës kanë realizuar një studim në popullsinë suedeze duke verifikuar lidhjet mes fëmijëve dhe prindërve. Rezultati? Pjesa më e madhe e fëmijëve të stresuar jetojnë në familje në të cilat mes burrit dhe gruas ka diferencë të vogël moshe. “Burrat kanë tendencë të dëshirojnë gratë më të reja, pasi i gjejnë ato më tërheqëse, ndërsa gratë kërkojnë një partner mashkull të stabilizuar dhe që të jetë plot me siguri në vetvete. Të gjitha këto karakteristika i gjen më me lehtësi tek burra... more »

25 ligjet më të çuditshme për seksin

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
*Nga bashkëshortja e tradhtuar ka të drejtë ta vrasë bashkëshortin e deri tek ndalimi i prostitutave me emrin Maria * *Seksi nuk është një çështje e thjeshtë dhe këtë e dimë të gjithë. Por gjithsesi, disa shtete të botës tërheqin vëmendjen, qoftë me traditat e tyre të çuditshme, qoftë me ligjet e çmendura, të cilat ngjajnë më tepër surrealiste. Në mbarë botën ka ligje të çuditshme seksuale. Shumica kanë mbetur prej kohësh dhe nuk janë zhdukur. Më së shumti i gjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të mbetura që nga koha e puritanëve. Lexoni më poshtë 25 ligjet më të çuditshme sek... more »

Përse atij i janë shuar dëshirat seksuale

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 1 week ago
Nëse jeni të shqetësuara për mungesën e vëmendjes seksuale të bashkëshortit tuaj, është mirë të gjeni arsyen e duhur përse kjo po ndodh * **Jeta në çift* *Përse atij i janë shuar dëshirat seksuale* Nëse bashkëshortit tuaj i është shuar dëshira për marrëdhënie seksuale dhe nëse shprehjet “jo sonte e dashur” po fillojnë të bëhen të shpeshta, është mirë të mos nxirrni përfundime të nxituara. Arsyet e sjelljes së tij mund të jenë të shumta. Fakti që po ju refuzon nuk lidhet drejtpërdrejtë me mungesën e dashurisë. Ja cilat janë shkaqet kryesore që shuajnë dëshirën mashkullore që nga dë... more »

Xhelozia në miqësi

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 weeks ago
Miqësia është një nga gjërat më të bukura që kemi në jetë. Biseda me një shok ose shoqe na ndihmon për t’u shprehur e për të ndarë diçka. Është si të shkosh te një psikolog. Por rëndom ndodh që marrëdhëniet tona me miqtë tanë prishen nëse xhelozia zë rrënjë. Si duhet ta parballojmë atë? Pse xhelozia është negative dhe duhet luftuar me çdo kusht Xhelozia është një emocion që lind që në fëmijëri. Që të vegjël ndiejmë xhelozi ndërsa vëllai apo motra jonë merr më tepër vëmendje, dashuri apo përkushtim nga prindërit. Edhe pse të vegjël, fëmijët kuptohen dhe dinë të shprehin pastër... more »

Pse femrat e shfrytëzojnë xhelozinë si armë?

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 weeks ago
** *Femrat shumë shpesh e bëjnë xheloz partnerin e tyre vetëm e vetëm për ta mbajtur pranë, por shpesh kjo sjellje ka efekt negativ. * Atëherë pse femrat e shfrytëzojnë xhelozinë si armë? Një hulumtim ka treguar se përqindja më e madhe e femrave duke e shfrytëzuar këtë teknikë zbulojnë sa partneri i tyre është i interesuar për to. Fillohet me një flirt të thjeshtë me djaloshin te banaku, të punësuarin në pompë të benzinës… me të vetmin qëllim, të shihet reagimi i partnerit. Por, duhet të kihet kujdes kjo të mos teprohet. Nëse partneri nuk reagon, është më shumë se e qartë se ai n... more »

Ushqimet që përmirësojnë jetën seksuale

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 weeks ago
Për shekuj me radhë, meshkujt kanë tentuar të përmirësojnë performancën e tyre seksuale duke përdorur ilaçe të ndryshme. Ato përmbajnë enzima rrisin qarkullimin dhe stimulimin e hormoneve, duke premtuar për një marrëdhënie të mirë seksuale. Mësoni cilat janë përmes foto-shpjegimit në vazhdim. *Borziloku* Aroma e borzilokut e përdorur nga femrat në formë kremrash, ka qenë prej kohësh e lidhur me tërheqjen seksuale të meshkujve. Pavarësisht së në kohët e sotme, përdorimi i tij nuk është shumë i përhapur, fakt mbetet që borziloku nxit epshin dhe tërheqjen seksuale, e përforcuar edhe ... more »

10 sekrete për një moment perfekt

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 weeks ago
Mendoni se motivi për të cilin jeni beqar është vetëm mungesa e eksperiencës dhe “trajnimi”? Ne do t’iu paraqesim disa rregulla, të cilat ju këshillojnë për një takim perfekt *Takimi i parë* Pasi të mësoni këto sekrete, ju nuk do të keni më asnjë vështirësi për të pasur një raport ideal. Takimet e këndshme do të forcojnë marrëdhënien tuaj dhe do t’i tregojnë partnerit që ju jeni një person interesant dhe tërheqës. Nuk do të keni nevojë për asgjë tjetër, përveç besimit në vetvete dhe këtyre 10 rregullave interesantë që duhet t’i ndiqni: *1. Jini të sjellshëm dhe alegro * Për të p... more »

Çfarë nuk duhet t’i thoni të dashurit

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 2 weeks ago
*Tetë gjërat që nuk duhet t’ia thoni kurrë* ** *Ndonjëherë mburremi se kemi një marrëdhënie të hapur dhe të ndershme me partnerin, çka është në vetvete e mirë, por që nuk do të thotë se mund t’i rrëfejmë atij çdo gjë që na kalon nëpër mend. Ndonjëherë, një koment që mund të na duket krejtësisht i padëmshëm, mund të jetë i dëmshëm për të dhe shumë irritues madje. Për të mos gabuar, ja disa këshilla:* *1. “Ish i dashuri im bënte saktësisht të njëjtën gjë”* Pavarësisht sa i hapur apo modern është, një mashkull nuk do të dëshironte të dëgjonte kurrë nga goja juaj pika të përbashkëta që j... more »

10 rregulla për të kaluar krizën në çift

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
*Puthjet e vjedhura* Dikush ka thënë se puthja është hapësira boshe midis fjalëve “të dua”, dhe ka pasur plotësisht të drejtë. Nëse dini të rigjeni intimitetin dhe kënaqësinë fizike me partnerin tuaj, duhet të putheni sa më shumë dhe sa më shpesh. Ato do t’ju ndihmojnë për t’u ndjerë të përfshirë nga pasioni dhe do bëjnë të mundur që t’ju rritet dëshira për të qëndruar pranë partnerit tuaj. * * *Vite të mbushura me kujtime* Mbase do ju duket pak e çuditshme por edhe kujtimet kanë një ndikim mjaft të lartë në dashuri. Ndodh që ndonjëherë në një çift të mungojë bashkëpunimi dhe ent... more »

Xhelozia, sëmundja e të gjithëve?

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
*9 mënyrat për ta evituar* Nuk ka njeri që mos ta ndiejë atë. Edhe ata që e duan veten e besojnë më tepër në të. Por ka të tjerë që e vuajnë më shumë shtrëngimin në stomak duke u bërë agresiv në punë, dashuri apo në komunikim me të tjerët. Pse ndodh xhelozia? A mund të evitohet kjo sëmundje shoqërore? Ja mënyrat interesante të cilat nuk i dinit Keni ndjerë ndonjëherë zët përkundrejt një personi tjetër vetëm sepse ai ka arritur sukses? A ju duket sikur ndonjëherë suksesin e të tjerëve nuk e vlerësoni aq sa duhet duke e bazuar atë në disa arsye fare të vogla, vetëm për t’u ndjerë më... more »

Mëkatet e pafalshme në një marrëdhënie

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
** *Ka disa gabime apo mëkate në brendësi të një marrëdhënieje që nuk mund të falen lehtë apo që mund të konsiderohen edhe si të pafalshme. Hatërmbetja, xhelozia, mosmirënjohja apo jo tërheqja fizike janë disa prej mëkateve të cilat do të bënit mirë që t’i shmangnit* “E dua të vërtetën por fal gabimim”,- shprehej dikur në letrat e tij Voltaire. Problemi qëndron në faktin se ka gabime që nuk mund të falen në brendësi të një lidhjeje sepse ndikojnë negativisht në mbarëvajtjen e saj, duke na çuar në humbjen e besimit, bashkëpunimit, respektit dhe më e keqja e të gjithave në humbjen ... more »

Në kohën e dasmave…

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
*Vera është periudha më e bukur ku shumë vajza dëshirojnë të realizojnë dasmën e tyre. Të paturit e një martese të mbarë është sa e lehtë aq edhe e vështirë. Por mënyra se si e nis atë është më se e rëndësishme. Si të menaxhoni stresin para-martesës, qendrimi vetëm, apo me personat e duhur, evitimi i zënkave janë disa prej këshillave që duhen marrë parasysh* “Nëse çiftet nuk do të ziheshin për asgjë, atëherë debati dhe interesi ndaj njëri tjetrit do të thotë se mungon. Zënkat me sa duket kanë edhe anën e tyre pozitive, sigurisht deri në momentin që e bëjnë martesën të “kërcejë” në... more »

Pyetje që duhet të bëni përpara se të martoheni

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
Vera pothuajse ka erdhur dhe është stina më e preferuar për të planifikuar dasmat. Pavarësisht listës së gjatë të përgatitjeve që duhen bërë, këshillohet që çifti të diskutojë me njëri-tjetrin disa nga çështjet e mëposhtëme para ditës së madhe. Do të keni fëmijë, dhe nëse po si do t`i rrisni ata? Nëse dëshira për t`u bërë prindër një ditë është e përbashkët, atëherë diskutoni se sa fëmijë dëshironi? Si do t`i edukoni ata? Cilat janë pritshmëritë tuaja për t`i marrë me pushime? Si do të ndani detyrat dhe kujdesin ndaj fëmijëve? Si do të menaxhoni të ardhurat? Çfarë asete dhe borxhe... more »

Alkooli tek të rinjtë, rritje të impotencës mashkullore, këshilla

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
*Dr. Shpëtim Doksani, shef i Klinikës së Trajtimit të Vartësisë Alkoologjike në QSUT* Konsumi në sasi të mëdha, abuzimi, vartësia alkoolike çrregullojnë marrëdhëniet seksuale tek seksi mashkull dhe më konkretisht çojnë në degradim të dëshirës seksuale nëpërmjet çrregullimeve hormonale mashkullore (hormonet që janë përgjegjëse për riprodhimin human). Duhet të jemi shumë të kujdesshëm në raportet me alkoolin pasi është thikë me dy presa pasi në sasi të vogla duket sikur e stimulon aktin seksual në formë inhibuse. Në sasi të mëdha, pra abuzimi me alkoolin zvogëlon niveli e testos... more »

20 shenjat që tregojnë se ai iu tradhton

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 3 weeks ago
*Si ta kuptosh që je e dashura numër 2 për të* *Më në fund ke takuar burrin ose të dashurin e ëndrrave të tua. Ti je shumë entuziaste për këtë njohje të re dhe kështu duket se është edhe ai. Por…papritur të pushton ndjesia se po të merr nëpër këmbë. Mos ndoshta për të ti je veçse një histori për të thyer monotoninë? Sepse parandjenja që ti je e dashura numër dy nuk të lë rehat. Më poshtë janë disa këshilla për ta kuptuar këtë gjë në kohë pa i dhënë mundësi “princit të kaltër” të shijojë dy princesha. Lexo me vëmendje disa nga shenjat që e tregojnë diçka të tillë.* 1. Ai nuk të ft... more »

A janë të pranueshme puthjet në publik?

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 weeks ago
Romantike, e pamoralshme apo e tepruar, shfaqja e afeksionit në publik do të mbetet gjithnjë një debat i hapur *Etikë * Është bërë tashmë e zakonshme për vendet perëndimore, por edhe për vendin tonë, që dy persona ta shfaqin dashurinë e tyre në publik në forma nga më të ndryshmet, që nga kapja prej dore, te përqafimet dhe puthjet. Megjithatë, shfaqja e afeksionit në publik është një veprim i ndërlikuar. Kur bëhet në masën e duhur duket diçka e këndshme, por ku kalohen kufijtë qëllimi humbet dhe veprimi bëhet vulgar. Shumë njerëz ankohen duke thënë se ata e shohin si bezdisëse... more »

Pse meshkujt janë më të distancuar se femrat në një lidhje?

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 weeks ago
** *Shpesh herë mund të pyesni veten pse jeni ju ajo që kujdeseni më shumë për lidhjen tuaj? Sipas një studimi, femrat përfshihen më shumë në një marrëdhënje romantike, *ndërsa burrat vendosin partneret e tyre romantike në një pozitë të barabartë, por të largët. Ky studim tregon se femrat në përgjithësi, janë ato që investojnë më shumë në një lidhje se sa burrat, dhe mirëqënia dhe lumtuaria e tyre është më shumë e varur nga mënyra se si po shkojnë gjërat në këtë lidhje. Femrat janë biologjikisht të programuara për të qënë ushqyese. Ato janë të vetme me aftësi për të parashikuar ne... more »

Edhe meshkujt shtiren gjatë orgazmës

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 weeks ago
Një studim i ri i kryer nga akademikët e Universitetit të Harvardit zbulon se edhe meshkujt “falsifikojnë” kënaqësinë kulmore gjatë aktit seksual *Studimi * Prej kohësh femrat fajësohen gjithnjë për shtirjen në momentet e pasionit në dhomën e gjumit, por një numër surprizues meshkujsh sajojnë orgazma të rreme gjithashtu, shprehet një studim i ri i kryer nga akademikët e Universitetit të Harvardit. Në librin e ri “Why Men Fake it”, të dr. Abraham Morgentaler një profesor i urologjisë tregon për histori të shumta të meshkujve, që rrëfejnë se janë shtirur për pikën më kulmore të ... more »

5 këshilla për të bërë përshtypje para partneres

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 weeks ago
*Si arrijnë ta shprehin femrat vetëm me gjeste atë që mendojnë * *Meshkujt duan të jenë të suksesshëm në “gjuetinë” e tyre. Por, jo gjithmonë do të shkonte ashtu si ata do të donin. Madje ka dhe shumë femra, të cilat do të donin të merrnin guximin për të shprehur e para atë që mendonin apo ndjenin, por kjo ndodh shumë rrallë. Femrat duket se e kanë më të vështirë për të folur dhe për këtë çdo gjë ia lënë në dorë meshkujve. Studiuesit japin disa këshilla për të pasur sukses në çastin kur doni të krijoni një lidhje të re.* *Këshilla 1 – Jini i paraqitshëm* Ky është një rregull... more »

Shenjat: Si ta kuptoni që do vetëm të të çojë në shtrat

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 4 weeks ago
Jeni në fillimet e një njohjeje apo të një lidhjeje dhe keni frikë se ai do vetëm t’ju dërgojë në shtrat?! Kjo është fare e lehtë për ta kuptuar, nëpërmjet disa shenjave që ai bën kundrejt jush… Raportet dyshe nuk janë asnjëherë të lehta, mbi të gjitha në fillimet e një lidhjeje kur që të dy kanë ide të ndryshme mbi arsyet e tyre për të qenë së bashku. Ndodh që ajo e merr shumë seriozisht, ndërsa për të bëhet fjalë për një histori si gjithë të tjerat, një rast për të kryer marrëdhënie seksuale. Si mund t’i shmangeni kësaj situate të pakëndshme, që shumë femra i bën që të vuajnë? ... more »

Si të kaloni një zhgënjim dashurie

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 weeks ago
Zhgënjimet në dashuri të japin dhimbje në çdo moshë, por kur jemi shumë të rinj dhe delikatë, ndonjëherë nuk dimë ta menaxhojmë. Për këtë arsye kërkojmë ndonjë bashkëpunim ose ndonjë këshillë sesi ta kalojmë momentin e zhgënjimit të dashurisë. Ja disa të tilla për filluar një jetë të re… *Psikologji* Dashuria mund t’ju çojë nga yjet në pluhur, në një çast të vetëm. Mjafton që vetëm njëri prej të dyve të thotë fjalën e fundit, që historia e “dashurisë” të përfundojë. Por shumë shpesh qëllon që dikush vazhdon të jetë ende i dashuruar dhe për këtë fakt ai apo ajo bie në një trishti... more »

Fantazitë seksuale të femrave

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 weeks ago
Fantazitë seksuale deri më tani kanë qenë atribut i meshkujve. Njihuni me dhjetë fantazitë më të çmendura të femrave në shtrat Kur bie fjala për krijimin e një raporti dashuror dhe seksual, femrat përgjithësisht lidhen me romantizmin. Mesa duket kjo është vetëm një anë e medaljes femërore. Ja dhjetë fantazitë më të shfrenuara seksuale të gjinisë femërore. 1. *Fantazia e dhunimit*. Mund të tingëllojë e tmerrshme, por imagjinata njerëzore është e pakufishme. Shumë femra ëndërrojnë të ngatërrohen me një mashkull të dhunshëm, që t’ia heqë rrobat nga trupi duke ia grisur dhe mundë... more »

Mënyrat më të mira për të thënë “lamtumirë”

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 weeks ago
Pavarësisht se me çfarë syri e shihni një lidhje në fillim të saj, gjithnjë ekziston mundësia e ndarjes, ndaj përgatituni për çastin e sikletshëm *Ndarja* Të gjitha marrëdhëniet fillojnë me dëshirën e mirë dhe premtime për të mos u ndarë kurrë. si t’ia bëni kur euforia kalon dhe personi që keni në krah nuk është më ideali? Ja 10 mënyrat më të mira për t’u ndarë me dikë paqësisht. 1. Jini të sinqertë. Frazave të vjetra dhe pa kuptim, si “nuk është faji yt, problemi qëndron te mua”, u ka ikur koha, është çasti të mendoni për një arsye të vërtetë. Kur ndarja ndodh dhe rrethanat a... more »

Bashkëjetesë përpara martesës?!

Lajmëtari Shqip at Sex,dashuri,intimitet - 5 weeks ago
Vitet e fundit po shtohet gjithnjë e më shumë numri i të rinjve dhe jo vetëm ata, të cilët preferojnë të bashkëjetojnë përpara se të martohen. Pjesa më e madhe e tyre bëhen më të pasigurt drejt kësaj të fundit, ndërkohë që shumë çifte të tjera që nuk e kanë provuar bashkëjetesën janë ende në dilemë nëse duhet ta zgjedhin apo jo atë. Ja se çfarë tregojnë disa studime të huaja… *Tendenca* Të bashkëjetosh, apo jo përpara martesës? Kjo është çështja! Kohët moderne kanë bërë që shumë çifte përpara se të lidhin jetët e tyre e të martohen, fillimisht të bashkëjetojnë: ata duan të s... more »

Veze Sharri dhe Lecker

Më të lexuara